Strona główna PRZEPISYDANIA GŁÓWNE FASOLKA PO BRETOŃSKU

FASOLKA PO BRETOŃSKU

przez Joanna
0 Skomentuj

FASOLKA PO BRETOŃSKU KUCHNIA JOANNYWe francuskiej kuchni określenie a la bretonne czyli „po bretońsku” oznacza danie z użyciem fasolki. Konkretnej fasolki bo coco de paimpol – francuskiego odpowiednika naszego „jasia”. My dajemy boczek i kiełbasę, natomiast nad Loarą coco de paimpol towarzyszy we wspomnianej bretońskiej mieszance kalafiorowi, karczochom, grzybom i cebuli, które podaje się z mięsem lub rybami. Brzmi apetycznie, prawda? Następnym razem, bo dzisiaj ugotujemy klasyka: naszą polską ulubioną fasolkę po bretońsku. Do dzieła!

SKŁADNIKI na 6-8 porcji
400 -500 g suchej fasoli „piękny jaś” (średnia lub duża)
200 g boczku (wędzony lub parzony)
300 -400 g kiełbasy np. wiejskiej
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów lub 500 ml przecieru pomidorowego
przyprawy: 2 liście laurowe, 3-4 ziela angielskie, 2 łyżki majeranku, 1 łyżeczka wędzonej papryki, 1/3 łyżeczki mielonego kminku, sól i pieprz do smaku
opcjonalnie: 1 łyżka koncentratu pomidorowego (jeśli używamy pomidorów z puszki)

FASOLKA PO BRETOŃSKU KUCHNIA JOANNY

PRZYGOTOWANIE
Wieczorem: fasolę wsypujemy do garnka, płuczemy, zalewamy zimną wodą (ok. 10-15 cm ponad powierzchnię ziaren) i odstawiamy na noc (10-12 godzin) do namoczenia.

Następnego dnia zmieniamy wodę, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, ząbek czosnku i gotujemy fasolę do miękkości (nie solimy!). Zajmie to od 1 do 2 godzin. Jeśli odparuje za dużo wody (cała gotująca się fasola musi być przykryta) to dolewamy.

Boczek kroimy w kostkę (jeśli ma skórę to ją odkrawamy) i wrzucamy na patelnię. Kiedy zacznie się wytapiać dorzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i kiełbasę. Smażymy (często mieszając), aż cebula zmięknie (ok. 5-10 minut). Przekładamy do gotującej się fasoli. Dodajemy kminek, wędzoną paprykę, majeranek, sól (do smaku) i pieprz. Gotujemy ok. 10 minut i dodajemy pomidory z puszki (wraz z zalewą) albo przecier. Jeśli używamy pomidorów z puszki możemy dodać łyżkę koncentratu pomidorowego (niekoniecznie). Pamiętajmy, że fasola wchłonie część sosu, tak więc musi być go ponad fasolę. Nie za dużo, bo wyjdzie nam zupa, ale tak ok 2-3 centymetrów. Gotujemy jeszcze około 15 minut. Jeśli sos mocno się zredukuje uzupełniamy wodą. Pod koniec jeszcze próbujemy, czy nasza fasolka jest dostatecznie słona i pikantna.

Gotowe!

FASOLKA PO BRETOŃSKU KUCHNIA JOANNY

0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz