Strona główna PRZEPISYDANIA GŁÓWNE PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY

PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY

przez Joanna
0 Skomentuj
PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY kuchnia joanny

O ile nie przepadam za kaczką z rosołu czy pieczoną o tyle przetwory z takowych uwielbiam! Kiedyś padłam na kolana przed hamburgerem z kaczki, na którego trafiłam w budapeszteńskiej restauracji Borbíróság – podany z cheddarem i pieczoną gęsią wątróbką sprawił, że jeśli kiedyś wrócę do Budapesztu, to pierwsze kroki skieruję właśnie tam! Natomiast Wy (taką mam nadzieję!) zakochacie się w tych pierogach.

Jeśli skusicie się na rosół z kaczki (tu znajdziecie przepis KLIK!) skorzystajcie z mięsa z porcji rosołowej, dorzućcie też dodatkowo udka, albo po prostu ugotujcie rosół z całej kaczki podzielonej na porcje. Do farszu świetnie nadaje się również taka pieczona (czy też pozostałości z niej) i faszerowana jabłkami (jabłka również trafią do pierogów). Mój dzisiejszy farsz składał się z połowy z kaczki z rosołu (razem z włoszczyzną) i połowy kaczki pieczonej (razem z jabłkami).

PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY kuchnia joanny

Najlepsze pierogi są odsmażane na oleju lub maśle i podane z konfiturą z żurawiny (polecam kupić gotową w słoiku, z pierogami i tak jest dużo zabawy. Wybierzcie taką z całymi owocami). Jeśli więc szukacie jakiegoś odlotowego świątecznego dania – to na pewno zostanie przyjęte gorąco!

Pierogi można również przygotować wcześniej i po prostu je zamrozić. W takim przypadku nie zapomnijcie posmarować ich lekko olejem, żeby w czasie mrożenia (a potem rozmrażania) nie posklejały się ze sobą i nie porozrywały. Rozmrażamy w temperaturze pokojowej tak długo, aż bez problemu (rozrywania) będą się od siebie oddzielać – najlepiej wyjąć je z zamrażalnika wieczorem i włożyć na noc do lodówki – rano powinny być gotowe.

SKŁADNIKI NA ok. 40-45 pierogów (forma do wycinania o średnicy 9,5 cm)

SKŁADNIKI – CIASTO (przepis podstawowy)
500 g mąki (typ 500 „poznańska” lub zwykła tortowa)
1 płaska łyżeczka soli
45-50 ml oleju (4 łyżki stołowe)
280-300 ml gorącej wody (ciut więcej niż 1 szklanka) – chwilę odstana po zagotowaniu

SKŁADNIKI – FARSZ
Ok. 600-700 g mięsa z kaczki (z rosołu lub pieczona)
Warzywa z rosołu – 1 marchewka, 1 pietruszka, kawałek selera (lub oddzielnie ugotowane)
1 małe jabłko – upieczone lub szybko podgotowane razem z warzywami (lub farsz z pieczonej kaczki)
1 cebula
1 ząbek czosnku
Kilka łyżek rosołu lub 1 łyżka smalcu gęsiego (lub z pieczenia kaczki), ew. zwykła woda
1-2 łyżeczki majeranku
Sól i pieprz do smaku
Olej do smażenia

DO PODANIA
Konfitura z żurawiny, masło

PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY kuchnia joanny

CIASTO – PRZEPIS
Mąkę przesiewamy razem solą, dodajemy olej, gorącą wodę i mieszamy hakiem w misie miksera ok. 8-10 minut. Jeżeli ręcznie zagniatamy ciasto uważajmy, aby nie poparzyć się wrzątkiem (początkowo siekamy nożem wszystkie składniki i zagniatamy do środka, aż lekko nie ostygnie).

Gotowe ciasto wkładamy do miski i szczelnie przykrywamy np. folią aby nie obeschło. Odstawiamy na kilkanaście minut, aby odpoczęło.

FARSZ – PRZEPIS
Mięso kaczki (z rosołu lub pieczoną) oddzielamy od kości i usuwamy skórę. Razem z warzywami i jabłkiem mielimy w maszynce. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim drobno posiekaną cebulę. Pod koniec smażenia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy do zmielonego mięsa razem z majerankiem, solą i pieprzem. Mieszamy wszystkie składniki – farsz powinien mieć konsystencję łatwo rozsmarowującej się pasty. Jeśli jest bardzo suchy dodajemy kilka łyżek rosołu (wody) lub łyżkę smalcu. Ponownie mieszamy i próbujemy. Nie żałujcie pieprzu – w czasie obróbki termicznej wszystkie smaki złagodnieją.

LEPIENIE PIEROGÓW

Zagotowujemy wodę w garnku o pojemności min. 3-4 litry, lekko solimy.

Odrywamy część ciasta (pozostałą szczelnie zakrywamy) i wałkujemy na macie podsypanej mąką. Przewracamy ciasto kilka razy i wałkujemy je z obu stron najcieniej, jak możemy (ale na tyle grubo, aby ciasto się nie rwało). Wykrawamy formą (lub szklanką) placki, każdy lekko rozciągamy w rękach i napełniamy nadzieniem – 1 łyżeczka farszu od herbaty na środek. Łączymy brzegi ciasta i dokładnie je sklejamy dociskając w palcach. Aby zrobić wzorek taki jak na zdjęciach w odstępach naciskamy falbankę tępą stroną noża. Pierogi układamy na blacie wysypanym mąką (to ważne, inaczej się przykleją!).

Jak nazbieramy ok. 8-10 gotowych pierogów delikatnie wrzucamy je do wrzącej wody. Kiedy wypłyną na powierzchnię (sprawdzamy czy nie przywarły do dna garnka) gotujemy jeszcze 1 minutę. Wyjmujemy cedzakiem i układamy na talerzu. Kiedy całkowicie odciekną z wody dobrze jest przełożyć je na drugi suchy talerz odwracając każdego pieroga na drugą stronę.

PODANIE
Podajemy od razu z wody albo odsmażane.
Uwaga! Jeśli chcemy odsmażyć pierogi, które wcześniej były w lodówce lub dłużej leżały należy jeszcze raz wrzucić je do wrzątku, zagotować, poczekać, aż wypłyną, wyjąć, odcedzić dokładnie i dopiero wtedy odsmażać. Smażymy na rozgrzanym maśle lub oleju ok. 3-4 minut z każdej strony na średnim ogniu.

Podajemy z konfiturą z żurawiny. Takie są najlepsze!

PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY kuchnia joanny
PIEROGI Z KACZKĄ, MAJERANKIEM I KONFITURĄ Z ŻURAWINY kuchnia joanny
0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz