Strona główna PRZEPISYDANIA GŁÓWNE PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I WĘGIERSKĄ KIEŁBASĄ

PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I WĘGIERSKĄ KIEŁBASĄ

przez Joanna
0 Skomentuj
PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I KIEŁBASĄ KUCHNIA JOANNY

Pierwsze dni września okazały się tak chłodne, że wcześniej niż zwykle wystartowałam z sezonem na rozgrzewające jednogarnkowe dania. W kuchni pojawiły się gulasze i curry oraz całe mnóstwo pysznych składników takich jak świeża biała fasola, pyszna dojrzałą papryka czy pikantna kiełbasa. Jakby nie patrzeć – zupełnie przypadkiem – kupiłam pełen zestaw potrzebny do przygotowania warzywno-mięsnego gulaszu z dodatkiem ziemniaków i węgierskiej kiełbasy. Nie pomijajcie jej przygotowując to danie – to właśnie węgierski kolbász (czyli kiełbasa) nadają gulaszowi charakteru. Właściwie to większość węgierskich pikantnych i podsuszonych kolbaszy będzie się nadawać, a im bardziej paprykowe i pikantne – tym lepsze. Bez problemu dostaniecie je w dużych sklepach lub dla odmiany (jak u mnie) – w małych mięsnych sklepikach.

Jak zawsze w sezonie będę Was zachęcać do gotowania z użyciem świeżych warzyw. Puszkowaną fasolę i pomidory zostawicie na zimowe dni. Zresztą pewnie już sami wiele razy przekonaliście się, że smak potraw z dodatkiem świeżych pomidorów czy strączków jest zupełnie inny. Pomidory mają mniejszą kwasowość (którą w przypadku tego przepisu zapewnia czerwone wino), a fasolka nie będzie się rozpadać przy mieszaniu.

Gulasz jest daniem jednogarnkowym (w składzie są również ziemniaki), więc nie ma potrzeby podawania go z kaszą czy z dodatkową porcją ziemniaków. Doskonale jednak smakuje ze świeżym pszennym chlebem. Danie przechowujemy w lodówce i przed podaniem odgrzewamy na małym ogniu. Fasola (nawet ugotowana) wciągnie część płynu więc uważajmy, aby niczego nie przypalić.

Do dzieła!

PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I KIEŁBASĄ KUCHNIA JOANNY

SKŁADNIKI
500-600 g łopatki wieprzowej
150 g boczku lub pancetty
150 g pikantnej węgierskiej kiełbasy (np. Gyulai kolbász, Pick kolbász itp.)
150 g kiełbasy śląskiej lub podwawelskiej
2 szklanki ugotowanej białej fasoli (lub 1 puszka)
2 czerwone papryki
2 cebule
3 ząbki czosnku
400 g ziemniaków
3-4 pomidory (np. polne – z małą ilością pestek) lub 1 puszka
200 ml czerwonego wytrawnego wina

Przyprawy: po ½ łyżeczki wędzonej i słodkiej papryki, tymianku i cząbru, 1/3 łyżeczki mielonego kminku, 4-5 liści laurowych, 6-8 ziaren ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku

Olej do smażenia

PRZEPIS

Jeśli używamy świeżej fasoli: płuczemy ją pod bieżącą wodą i zostawiamy do namoczenia na 10-12 godzin (czyli najlepiej na całą noc). Rano płuczemy ziarna, zalewamy świeżą wodą, solimy (można też dodać czosnek i odrobinę tymianku lub majeranku) i gotujemy do miękkości. Solenie strączków już na początku gotowania nie ma absolutnie żadnego wpływu na to, jak długo będą się gotować. Nie wiem, skąd wzięło się to (błędne) przekonanie.

Na patelnię z grubym dnem wlewamy łyżkę oleju i wrzucamy pokrojony w kostkę boczek. Kiedy zacznie się wytapiać dodajemy posiekaną w piórka cebulę oraz czosnek. Do przesmażonej cebuli dokładamy posiekaną w grubą kostkę wieprzowinę, wszystkie przyprawy i smażymy około 8-10 minut często mieszając (na początku solimy niewiele – i boczek i kiełbasa mogą być słone). Wlewamy 200 ml wina oraz tyle wody, aby zakryła mięso. Przykrywamy garnek i dusimy na małym ogniu tak długo, aż wieprzowina zmięknie (od około 40 minut do 1 godziny). Mieszamy od czasu do czasu.

Na drugiej patelni smażymy pokrojoną w plasterki kiełbasę oraz posiekaną w grube paski paprykę. Kiedy papryka zacznie mięknąć razem z kiełbasą zdejmujemy ją z patelni łyżką cedzakową, a na wytopionym tłuszczu smażymy obrane i pokrojone w grubą kostkę ziemniaki (często mieszamy). Po 10 minutach ziemniaki zdejmujemy z patelni i dokładamy do kiełbasy z papryką. Na patelnię po ziemniakach wlewamy pól szklanki wody, zagotowujemy, dokładnie mieszamy i całą zawartość przelewamy do duszącego się mięsa w drugim garnku. Deglasowanie pozwala na odzyskanie smaku, jaki pozostał na patelni po smażącej się kiełbasie i warzywach.

Pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy, kroimy w kostkę i przesmażamy na patelni, aż zaczną się rozpadać.

Do gotującej się wieprzowiny (która już zmiękła) wkładamy kiełbasę, paprykę i ziemniaki. Mieszamy i jeśli będzie za mało płynu – dolewamy (płyn musi zakryć mięso i warzywa). Kiedy ziemniaki zmiękną wlewamy przesmażone pomidory, gotujemy kilka minut i wsypujemy ugotowaną fasolę. Gotujemy jeszcze kilka minut i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Możemy również doprawić ziołami, jeśli stwierdzimy, że gulasz jest za mało pikantny lub wyrazisty w smaku.

Gotowe! Podajemy z chlebem. Można przechowywać w lodówce kilka dni w szczelnie zakrytym naczyniu.

PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I KIEŁBASĄ KUCHNIA JOANNY
PIKANTNY GULASZ Z WIEPRZOWINĄ, FASOLĄ I KIEŁBASĄ KUCHNIA JOANNY
0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz