Po tygodniu kwarantanny dojrzewają chlebowe zakwasy – pora na pieczenie chleba. Na początek niezwykle prosty i bardzo smaczny chleb z dodatkiem rodzynek i orzechów włoskich. „Chleb” Hamelmana to prawdziwa kopalnia pomysłów na wypieki i co najważniejsze – te przepisy zawsze się udają. Co nie oznacza, że nie zaczynam ich ulepszać po swojemu 😉 Do dzieła! [Na podstawie przepisu z książki Jeffrey’a Hamelmana pt. „Chleb” ]
SKŁADNIKI
Foremka o wymiarach ok. 15 x 24 cm
250-260 g dojrzałego zakwasu żytniego (czyli takiego, który był dokarmiony 14-16 godzin wcześniej)*
300 g mąki chlebowej (pszenna typ 750)
160 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
310 g wody (lekko letnia ok 25-27 stopni)
9 g soli
3 g drożdży instant (w proszku)
60 g rodzynek (można zastąpić suszoną czarną porzeczką)
60 g orzechów włoskich
DODATKOWO: 1 łyżeczka miodu + 1 łyżeczka wody, odrobina masła + mąką żytnia lub otręby
WYKONANIE
Wszystkie składniki (oprócz rodzynek i orzechów) umieszczamy w dzieży i mieszamy hakiem (miksera) na niskich obrotach ok 3 minut, a następnie stopień wyżej kolejne 3 minuty. Wszystkie składniki muszą się dobrze wymieszać. Dodajemy bakalie i mieszamy tylko tyle, aby wszystkie składniki równomiernie się rozmieściły.
Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.
Po godzinie przekładamy ciasto do podłużnej lub okrągłej foremki (wcześniej posmarowanej masłem i dokładnie wysypanej otrębami lub mąką żytnią). Przykrywamy i odstawiamy na kolejną godzinę.
Przed pieczeniem smarujemy wierzch chleba rozrobionym miodem z wodą (dzięki temu skórka będzie przypieczona i chrupiąca) i nacinamy chleb w rąby lub wzdłuż.
Nagrzewamy piekarnik do ok. 240 stopni (bez termoobiegu!), przed włożeniem foremki wrzucamy kilka kostek lodu lub spryskujemy wnętrze piekarnika wodą (najlepiej zraszaczem do kwiatów), czekamy chwilę aż wytworzy się para i wstawiamy chleb.
Pieczemy 15 minut w temperaturze 240 stopni i dalej 20-25 minut w temperaturze 210 stopni.
Po upieczeniu wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Gotowe!
*wieczorem (lub rano) przed pieczeniem chleba możemy również dokarmić / ożywić zakwas, który JUŻ MAMY WYHODOWANY WCZEŚNIEJ w następujący sposób:
ZAKWAS
140 g mąki żytniej chlebowej
110 g wody
7 g dojrzałego zakwasu (tego, który mamy w domu)
Składniki na zakwas mieszamy i odstawiamy na 14-16 godzin aby dojrzał (najlepiej w temperaturze ok 20-21 stopni czyli takiej pokojowej).