Cukiniowy dżem smakuje jak… owocowy dżem. Jeśli wyobrażacie sobie, że w trakcie konsumpcji poczujecie jakbyście za karę wcinali ziemniaczki z bitą śmietaną to niestety muszę Was rozczarować. Gruszki i cukinia to fantastyczne, choć dosyć spokojne połączenie. Podkręciłam je lekko egzotyką w postaci cytryn, imbiru i kurkumy. I tak wyszedł lekko cytrusowy dżem, który nadaje się zarówno do kanapek, jak i naleśników, omlecików oraz ciast. Na pewno nie będziecie rozczarowani. Na jego bazie można zrobić również chutney do mięs – wystarczy w czasie gotowania dżemu odłożyć porcję masy (na 1 słoik) i do duszenia dodać 2-3 cebule – czerwone lub białe oraz odrobinę octu jabłkowego i soli.
Nie wszystkie gruszki nadają się do przetworów. Te deserowe mają miękki miąższ, który dosłownie w chwilę rozpada się pod wpływem temperatury. W tym przepisie chcemy zachować gruszkę w kostkach, lekko rozpadających się, ale wciąż łatwych do identyfikacji. Tak moim zdaniem smakuje lepiej. Poszukacie twardszych odmian tych owoców – Generała Leclerca (moja ulubiona stara odmiana z matową i nakrapianą skórką, która przechodzi od zieleni do szarości i złota), Bonkreta Williamsa, Paryżanki czy powszechniej znanej – konferencji.
Ani gruszek ani cukinii nie obieram – dzięki zielonym skórkom oraz dodanej kurkumie dżem ma przyjemnie zielono-żółty odcień. Można pomylić go z przetworami z agrestu albo białych porzeczek. Przeszukując Internet znalazłam sporo przepisów na cukiniowe konfitury przyrządzane z dodatkiem galaretek cytrusowych. Nie przekonuje mnie ten przepis – galaretki nadają przetworom konsystencję, za którą nie przepadam, tak więc w swoim przepisie używam zwykłej pektyny. Sygnalizuję jednak, że są różne koncepcje przyrządzania tego smakołyku więc jest co testować.
Jeśli nie przepadacie za gruszkami zamiast nich użyjcie jabłek. Wybierzcie kwaśne odmiany, takie jak antonówka czy szara reneta (właśnie zaczyna się sezon!). Jabłka deserowe w przetworach (tak samo jak zresztą gruszki), to nie najlepszy pomysł. Owoce muszą być lekko twarde i cierpkie, dopiero kwaśny smak przełamany cukrem (tu jeszcze wzmocniony cytryną, co w przypadku gruszek jest nieodzowne, gruszki czy twarde czy miękkie są jednak dosyć mdłe) daje przetworom ten fajny smak.
Pamiętajcie o pasteryzacji! W przypadku słoików WECK proces ten jest nieodzowny – dzięki temperaturze słoik zamyka się (zasysając gumkę). Unikniecie w ten sposób dokręcania pokrywek, a potem szarpania się z odkręcaniem – wystarczy lekko pociągnąć wystający spod pokrywki języczek gumki i pokrywka sama się otwiera. Proste, prawda? Słoiki, które widzicie na zdjęciach to model TULIP – są dostępne w sklepie (KLIK!) w różnych rozmiarach i kształtach. Sami zobaczcie, są naprawdę urocze.
Do dzieła!
SKŁADNIKI NA 4 SŁOIKI WECK 580 ML
1 kg cukinii
1 kg gruszek (generał, konferencja, Bonkreta Williamsa – z twardszym miąższem)
1-2 łyżeczki startego imbiru
400 g cukru (można zmniejszyć ilość cukru do 250-300 g)
15 g pektyny
Sok i skórka otarta z 1 cytryny
1 płaska łyżeczka kurkumy
PRZYGOTOWANIE
Słoiki wraz z pokrywkami dokładnie myjemy, przelewamy wrzątkiem i odstawiamy do wysuszenia.
Z cukru odejmujemy kilka łyżek, mieszamy je z pektyną i odstawiamy.
Cukinię myjemy i razem ze skórką ścieramy na tarce o grubych oczkach. Gruszki myjemy, nieobrane kroimy na ćwiartki, wyjmujemy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Razem z cukinią umieszczamy w garnku z grubym dnem.
Zawartość garnka zasypujemy cukrem, dokładnie mieszamy i powoli zagotowujemy. Kiedy dżem zacznie się gotować, a cukinia i gruszki puszczą sok, zmniejszamy ogień, i smażymy tak długo, aż cukinia będzie się rozpadać, a gruszki zmiękną, ale nadal pozostaną w kostkach (zajmie to od 15 do 30 minut). Dodajemy wtedy imbir, skórkę i sok z cytryny oraz kurkumę. Kiedy składniki się połączą wsypujemy cukier z pektyną i dokładnie mieszamy.
Gotujemy dżem jeszcze 3-4 minuty i przekładamy do słoików (zostawiamy ok 1-1,5 cm pustego miejsca od pokrywki), zapinamy i pasteryzujemy.
PASTERYZACJA W PIEKARNIKU
15 minut w 120 stopniach (termoobieg). Blachę wykładamy ręcznikiem kuchennym, na nim ustawiamy gorące słoiki pilnując, aby się nie dotykały. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kuchennym blacie.
PASTERYZACJA W WODZIE
Wstawiamy gorące słoiki do garnka z gotującą się wodą zachowując odstępy (dno garnka wykładamy materiałem lub wkładem do pasteryzowania). Pasteryzujemy na małym ogniu ok. 10-12 minut, wyjmujemy z garnka i studzimy na blacie.