Strona główna PRZEPISYPRZEKĄSKI & DODATKI PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA)

PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA)

przez Joanna
0 Skomentuj
PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA) KUCHNIA JOANNY

Obok różnego rodzaju zimowych sałatek z ogórków, mizerii czy grzybków papryka konserwowa to mój ulubiony dodatek do kanapek. Jednocześnie to chyba najprostsze w przygotowaniu marynaty, więc jeśli ktoś zastanawia się nad debiutem w kategorii przetworów serdecznie polecam uwadze to właśnie warzywo. W occie najbardziej lubię czerwoną paprykę, której kolor przełamuję niewielką ilością żółtej. Z dodatków – podstawowe zioła i dodatki. Dobrze, kiedy papryka smakuje papryką, i o ile do ogórków dodaję często curry lub kurkumę (KLIK!), o tyle papryka jest według mnie najlepsza, kiedy dodatki nie zagłuszają jej naturalnego smaku.

Jeśli nie przepadacie za zbyt ostrymi marynatami można zmniejszyć podaną w przepisie ilość octu na konto wody. Wydaje mi się, że proporcje są dobre, jednak wiem, że niektórzy lubią naprawdę delikatne przetwory.

Na zdjęciach widzicie moje ulubione słoiki WECK (klik!). Pamiętajcie, że jedyną metodą całkowitego zamknięcia słoików tego rodzaju jest pasteryzacja. Pod wpływem temperatury gumka zasysa się i w ten sposób pokrywka zostaje „przymocowana” do słoika. Po zakończonej pasteryzacji i wystudzeniu słoików można zdjąć obie zapinki – służą jedynie podtrzymaniu pokrywki, która jest jeszcze niezamknięta. No i jaki luz z otwieraniem – nie trzeba będzie szukać sposobów i silnych ramion, aby odkręcić słoik – wystarczy pociągnąć za wystający języczek gumki. Proste!

Kupując paprykę wybierzcie twarde, jędrne i niepomarszczone egzemplarze. Nie ma nic gorszego, niż odchodząca w czasie jedzenia skórka! Oszczędzicie sobie tego rozczarowania wybierając świeże egzemplarze, które nie zaczynają tracić wilgoci i nie przekraczając podanego czasu pasteryzacji (nie chcemy ugotować naszych papryk na miękko). To chyba najważniejsze informacje.

Do dzieła!

SKŁADNIKI NA OK. 4 SŁOIKI x 0,9 l
2 kg papryki (czerwona lub kolorowa)

DO KAŻDEGO SŁOIKA (w przypadku czterech słoików podane liczby mnożymy razy cztery)
1 ząbek czosnku (pokrojony w plasterki)
¼ cebuli (pokrojonej w piórka)
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
10 ziarenek czarnego pieprzu
½ łyżeczki ziaren gorczycy

ZALEWA
1,2 l wody
480 ml octu spirytusowego 10%
220 g cukru
20 g soli

PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA) KUCHNIA JOANNY

PRZEPIS
Słoiki (wraz z przykrywkami) myjemy, przelewamy wrzątkiem i odstawiamy.

Zaczynamy od przygotowania zalewy: zagotowujemy wodę z cukrem i solą. Kiedy woda się zagotuje (a cukier rozpuści) wlewamy ocet, mieszamy i gotujemy jeszcze na małym ogniu przez 3 minuty. Zdejmujemy garnek z palnika i odstawiamy zalewę do przestudzenia (nie musi być całkiem zimna).

Do każdego słoika wkładamy przyprawy podane w spisie czyli liście laurowe, pieprz, ziele angielskie, gorczycę, kawałek cebuli i posiekany ząbek czosnku.

Papryki myjemy, kroimy na połowę, wyjmujemy gniazda nasienne i dokładnie czyścimy z pestek. Zależnie od wielkości papryk możemy wkładać do słoików połówki (jeśli są naprawdę małe), jednak zazwyczaj kroję każdą sztukę na cztery lub osiem części. Chodzi o to, aby do słoika zmieściło się jak najwięcej kawałków. Jak widzicie na zdjęciach czasami kroję paprykę również w paseczki – przyda się do kanapek i sałatek. Takiej drobno pokrojonej papryki zmieści się do słoika oczywiście więcej, więc jeśli zdecydujecie się na taki rodzaj krojenia, może się okazać, że czwarty słoik będzie niepotrzebny.

Do każdego słoika wlewamy przestudzoną zalewę (może być lekko ciepła). Zalewa musi zakryć paprykę, ale pamiętajcie, aby nie napełniać słoików do pełna i zostawić ok. 1 cm pustej przestrzeni (w czasie pasteryzacji, kiedy zawartość słoika zacznie zwiększać objętość pod wpływem temperatury, zalewa będzie wyciekać, jeśli będzie jej za dużo). Papryka będzie ciasno upchnięta więc musimy usunąć spomiędzy kawałków nadmiar powietrza. Możemy do tego celu użyć płaskiego nożna bez ostrego czubka i włożyć go ostrożnie pomiędzy papryki (tak, aby dostać się do dna) albo zakołysać lekko słoikami. Uzupełniamy płyn, jeśli okaże się, że po wydostaniu się powietrza opadnie jego poziom (jeśli zabraknie nam zalewy możemy dolać przegotowanej wody).

Słoiki dokładnie zapinamy (jeśli używamy WECK) lub zakręcamy. Wstawiamy do pasteryzacji (w przypadku słoików WECK to jedyna metoda ich całkowitego zamknięcia – pod wpływem temperatury gumka zassie pokrywkę).

PASTERYZACJA W PIEKARNIKU
Słoiki wstawiamy do ZIMNEGO PIEKARNIKA, ustawiamy temperaturę na 120 stopni i od momentu jej osiągnięcia pasteryzujemy słoiki 15-18 minut. Pamiętajmy, aby dno blachy wyścielić materiałem (np. ręcznikiem kuchennym) i zachować odległości między słoikami. Wyjmujemy do ostudzenia.

PASTERYZACJA W WODZIE
Słoiki wstawiamy do zimnej (lub lekko podgrzanej wody) i od momentu zagotowania pasteryzujemy (na małym ogniu) ok. 10 minut. Dno garnka wyłóżmy materiałem (jeśli nie używamy wkładki do garnka do pasteryzowania) i zachowajmy odległość między słoikami – nie mogą się stykać. Wyjmujemy do ostudzenia.

Najlepiej, aby przed jedzeniem papryka odstała około dwóch tygodni. Inaczej może być twarda i niesmaczna.

PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA) KUCHNIA JOANNY
PAPRYKA KONSERWOWA (ULUBIONA) KUCHNIA JOANNY
0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz