Kolejny pyszny przepis na zimę z wykorzystaniem ogórków gruntowych. Ostatnio pokazywałam jak przyrządzić retro-mizerię – KLIK! Dzisiaj pora na nieco bardziej wytrawny przysmak – pikantne ogórki z dodatkiem marchwi i papryki. Ogóreczki nadają się na kanapki albo jako sałatka obiadowa. Warzywa są dosyć pikantne, jeśli więc za takimi nie przepadacie – wystarczy wsypać mniej pieprzu (lub chili). Sałatkę robię z dodatkiem octu jabłkowego, można również użyć octu spirytusowego, ale w takim przypadku proponuję zmniejszyć jego ilość do 100 ml i dopełnić wodą. W połączeniu z przyprawami efekt mógłby się okazać jednak zbyt pikantny.
Ogórki wybieramy mniejsze i podobnej wielkości. Na ogół używam czerwonej papryki – dla przełamania zieloności w słoiku, ale sałatka jest równie smaczna i z innymi paprykowymi odcieniami. Jak widzicie przepis jest bardzo prosty i zawiera zaledwie kilka składników. Jest również mało czasochłonny – krojenie warzyw zajmuje zaledwie kilka minut, w pozostałym czasie warzywa muszą puścić sok i należy je tylko kilka razy przemieszać. Takie przepisy lubimy najbardziej, prawda?
Słoiki pasteryzujemy w wodzie lub moją ulubioną metodą – w piekarniku. Poza tym, że proces ten konserwuje żywność to jest to jedyna metoda zamknięcia słoików typu WECK – czyli tych, które widzicie na zdjęciach. Pod wpływem temperatury gumka zasysa się i w tej sposób zamyka wieczko. Bardzo wygodne – nie trzeba się męczyć ani z zakręcaniem, ani tym bardziej z odkręcaniem. Słoik otwiera się, kiedy mocniej pociągniemy za języczek gumki wystającej spod pokrywki. I od razu uprzedzę pytania – nie, nic się nie wylewa, ani nie przecieka. Jeśli gumka została prawidłowo założona (a to jeden ruch ręką) nic nie ma prawa się zadziać. Tych słoików używały nasze babcie (tylko wtedy inaczej je zamykały – sprężyną) i robiły to latami tym samym zapasem szkła. A tu cały słoikowy wybór – KLIK!
Kupcie ładne i soczyste ogóreczki, dorodną paprykę i do dzieła.
SKŁADNIKI NA 3 SŁOIKI WECK 580 ML
1 kg ogórków gruntowych (małe sztuki, podobnej wielkości)
1 czerwona papryka
1 cebula
1 marchew (duża)
ZALEWA
120 g cukru
150 ml octu jabłkowego
3-4 łyżki oleju
1 łyżka soli
1,5 łyżeczki pieprzu cayenne (lub jedna płaska łyżeczka chili)
PRZEPIS
Słoiki wraz z pokrywkami dokładnie myjemy, przelewamy wrzątkiem i odstawiamy do wysuszenia.
Ogórki dokładnie płuczemy w chłodnej wodzie i razem ze skórką kroimy w cienkie plasterki. Marchew i cebulę obieramy. Marchew siekamy w talarki, cebulę w półtalarki. Paprykę dzielimy na cztery lub osiem części i każdą również cienko kroimy. Warzywa wkładamy do dużego naczynia i dokładnie mieszamy.
Przygotowujemy zalewę z podanych składników. Jeśli cukier nie będzie chciał się dokładnie rozpuścić – nie przejmujemy się – rozpuści się w soku ogórkowym.
Wlewamy zalewę do pokrojonych warzyw i dokładnie (ale delikatnie) mieszamy. Odstawiamy na minimum godzinę (do dwóch). Raz na kwadrans mieszamy zawartość garnka – chodzi o to, aby wszystko dokładnie pokryło się zalewą.
Po godzinie – dwóch ogórki puszczą dużo soku – wtedy (razem z sokiem) przekładamy je do słoików. Staramy się, aby w każdym słoiku było mniej więcej tyle samo soku (jeśli sprawia nam to problem – najpierw przekładamy odsączone warzywa, a potem dopiero wlewamy zalewę). Słoiki dokładnie zapinamy (pamiętając, aby gumka była sucha) i odstawiamy. Pamiętajcie, aby nie dopełniać słoików pod samą pokrywkę – musi być 1-2 cm przerwy. Inaczej w czasie pasteryzacji płyn zacznie wyciekać.
PASTERYZACJA W PIEKARNIKU
Słoiki wstawiamy do ZIMNEGO PIEKARNIKA, ustawiamy temperaturę na 120 stopni i od momentu jej osiągnięcia pasteryzujemy słoiki 20 minut. Wyjmujemy do ostudzenia.
PASTERYZACJA W WODZIE
Słoiki wstawiamy do zimnej (lub lekko podgrzanej wody) i od momentu zagotowania pasteryzujemy (na małym ogniu) ok. 10 minut. Wyjmujemy do ostudzenia.
Najlepiej, aby sałatka odstała około tygodnia – dwóch.