Szparagi! Białe, zielone i fioletowe. Sezon w pełni więc korzystajmy ze szparagowych przepisów. Darujcie sobie kupowanie tych wysokich i wąskich garnków do gotowania – sprawdzi zwykła głęboka patelnia. Choć oczywiście można je gotować wg wszelkich prawideł czyli na stojąco z delikatnymi główkami wystającymi ponad wodę (które mogą gotować się krócej).
Białe, jeśli są stwardniałe – obieramy. Zielone i fioletowe gotujemy nieobrane. Co do odcinania końcówek… Szparag to niezwykłe warzywo; wie, gdzie ma pęknąć. Wystarczy je zgiąć, a pęknie dokładnie w miejscu, w którym łodyga robi się twarda. Nie martwcie się, że po przełamaniu z długiego szparaga zostanie dwie trzecie lub mniej. Odłóżcie końcówki i zróbcie z nich zupę albo sos. Zmiksowane będą przepyszne. Próba ugotowania całego szparaga zakończyłaby się tym, że z jednej strony zacząłby się rozgotowany rozpadać, ale końcówka nadal pozostałaby bardzo twarda.
A gotowanie szparagów? Równie proste, jak i cała reszta. W lekko osolonej wodzie zielone gotuję około 5-7 minut, białe – 10 do 12. Szparagi są bardzo delikatne więc uważajcie, aby ich nie rozgotować. Po wyjęciu z wrzątku dobrze jest wrzucić je do lodowatej wody na kilka chwil. Tak przygotowane szparagi nadają się do sałatek lub dalszej obróbki np. grillowania z szynką parmeńską.
Do dzieła!
SKŁADNIKI
końcówki szparagów z 2 pęczków (część łodygi, która została po przełamaniu szparaga)
3 (niewielkie) ziemniaki
1 (mała) cebula
1-2 ząbki czosnku
miąższ z 1 kajzerki lub gruba kromka chleba bez skórki*
1 l wody lub bulionu
Sól i pieprz do smaku, ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
DO PODANIA
Śmietana, drobno posiekanie zioła, uprażone pestki dyni i słonecznika lub grzanki
*dodanie pieczywa sprawi, że zupa nie będzie się rozwarstwiać.
PRZEPIS
Z łodyżek szparagów odcinamy sam koniec (ok.0,5 do 1 cm lub więcej, jeśli są bardzo zdrewniałe). Kroimy je w kawałki i wrzucamy do garnka razem z drobno posiekanymi ziemniakami i poszatkowaną cebulą oraz czosnkiem (cebulę i czosnek można wcześniej podsmażyć na łyżce oleju).
Zalewamy warzywa wodą (lub bulionem), lekko solimy i gotujemy do miękkości. Nieco przestudzoną zawartość garnka (razem z płynem, w którym gotowały się warzywa) przelewamy do kielicha blendera, dodajemy pieczywo i miksujemy na gładko. Przed zmiksowaniem należy odlać trochę wody (1 szklankę) i dolać, jeśli krem okaże się za gęsty.
Doprawiamy do smaku gałką muszkatołową (ostrożnie), solą i pieprzem. Podajemy z grzankami lub kleksem śmietany, świeżymi ziołami i uprażonymi pestkami słonecznika i dyni.