Strona główna PRZEPISYPRZEKĄSKI & DODATKI OGÓRKI MAŁOSOLNE

OGÓRKI MAŁOSOLNE

przez Joanna
0 Skomentuj

Są już na targu ogórki gruntowe! Będą małosolne! Być może u Was już dawno się pojawiły, ale ja zobaczyłam je dopiero dzisiaj. Zobaczyłam, kupiłam i zrobiłam. A teraz 3-4 dni cierpliwości (o ile wytrzymam tak długo!) i będzie małosolne szaleństwo.

Poniższy przepis nie uwzględnia dokładnych ilości – to zależy od tego, ile chcecie tych ogórków zrobić. Ważna jest jedna rzecz: proporcja soli w stosunku do wody. Zawsze jest to płaska łyżka stołowa na 1 litr oraz dodatki, które powinny znaleźć się w każdym słoju: czosnek, koper itd.

Ogórki wybieramy małe i twarde; jeśli na końcu ogórka znajduje się mały żółty kwiatek i nie jest jeszcze zupełnie zwiędły to wg mnie tym lepiej. Świadczy to o tym, że ogórki zostały niedawno zerwane i są świeże i jędrne. Na ogół się sprawdza.

Kisimy w szklanym słoju, słoju z odpowietrznikiem lub naczyniu kamionkowym.

SKŁADNIKI
2 kg ogórków gruntowych
koper (baldachimy, 2-3 sztuki)
1 główka czosnku (nie obieramy, kroimy na kawałki)
kawałek chrzanu (ok. 5 cm)
Można pominąć ale warto dodać: liście: świeże chrzanu lub porzeczki
1 płaska łyżka soli na każdy litr przegotowanej wody

PRZEPIS 
Ogórki myjemy, zrywamy kwiaty (jeśli jeszcze są). Układamy w słoju lub garnku przekładając koprem, czosnkiem i liśćmi. Zalewamy solanką (woda musi być przegotowana i wystudzona). Na górze stawiamy talerzyk, który dociskamy czymś do ogórków (na ogół stawiam na talerzyku słoik wypełniony wodą). Chodzi o to, aby wszystkie ogórki znalazły się pod wodą – mają tendencję do wypływania. I teraz 2-4 dni (zależy od temperatury otoczenia oraz od tego, jak mocno ukiszone ogórki lubicie) i gotowe!

0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz