Strona główna PRZEPISYPRZEKĄSKI & DODATKI SŁODKO – PIKANTNY CHUTNEY TRUSKAWKOWY

SŁODKO – PIKANTNY CHUTNEY TRUSKAWKOWY

przez Joanna
0 Skomentuj
Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_13

Najlepszy dodatek do dań z grilla i nie tylko

Nic tak nie smakuje w sezonie na grilla jak różne smakowite dodatki do grillowanych mięs i warzyw. Wrzućcie na ruszt drób, steki albo karkówkę. Zróbcie burgery albo najzwyklejsze kanapki. Upieczcie mnóstwo warzyw! Bataty, marchew, ziemniaczki albo cukinię. I wszystko podajcie z – uwaga uwaga! – absolutnie genialnym słodko-pikantnym chutneyem truskawkowym. Ten pyszny warzywno-owocowy sos nada potrawom wyjątkowego aromatu oraz pikantnej słodyczy.

Deski serów i wędlin, marynaty i sosy do sałatek

Uwielbiam truskawki w takim orientalnym ostro-słodkim wydaniu. Ten chutney pasuje także do naszych ulubionych imprezowych desek wędlin i serów. Jest również składnikiem (lub dodatkiem) do wielu indyjskich dań. Podaje się go do chaatów (rodzaj pikantnych przekąsek) oraz z parathas na śniadanie (pszenne chlebki smażone w oleju) albo dodaje do curry czy np. paneer tikka. Wy możecie zrobić z niego bazę do marynaty do mięsa (np. BBQ) albo sos do sałatek.

Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_14

Truskawki, czerwona cebula i mnóstwo przypraw

Jednym z głównych składników truskawkowego chutney’a jest czerwona cebula. Obok – mnóstwo aromatycznych przypraw. Kumin, kolendra oraz imbir. Gorczyca (wybrałam czarną) i pikantne papryczki lub płatki chili. I czarna sól – kala namak. Drobny, ale dosyć oryginalny akcent. Widziałam również przepisy z dodatkiem nasion kopru, rodzynek, musztardy, skórki pomarańczowej, oleju musztardowego i kozieradki. Wszystkie połączenia wydają się fantastycznie smakowite.

Truskawkowy chutney i desery

Czy pisałam już, że truskawkowy czatnej pasuje również do deserów? Pasuje! Jako polewa do lodów, serników albo gofrów. Tak, wiem, cebula w składzie, ale sami się przekonacie, że balans składników jest idealny! Zresztą taki sos można przyrządzić również bez dodatku cebuli – z samych truskawek lub np. z dodatkiem mango.

Truskawki świeże czy mrożone?

Pamiętajcie, że chutney ma intensywny smak. Jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do mocnych indyjskich aromatów i dużej ilości przypraw, z których nie korzystacie na co dzień, zrezygnujcie z prażenia i dodawania całych nasion. Zostawcie tylko (mielone) przyprawy z drugiego kroku przepisu. Lub wszystkie dokładnie zmielcie np. w młynku do kawy. Sos również wyjdzie genialny. Warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze połączenia smakowe. Sezon na truskawki w pełni, do dzieła! (Psssst…. z mrożonych owoców też wychodzi przepyszny… 😉 )

Przepis powstał we współpracy z firmą TG Home – dystrybutorem m.in. słoików i butelek Weck oraz portalem wekujemy.pl

Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_1

Przepis – Słodko-pikantny chutney truskawkowy

SKŁADNIKI na 3 słoiki WECK ok. 340 ml
1 kg truskawek
¾-1 szklanka brązowego cukru
300 g czerwonej cebuli
4 ząbki czosnku
ok. 5 cm kawałek imbiru (lub 2 łyżeczki pasty imbirowej)
60 ml octu balsamicznego

PRZYPRAWY (do uprażenia na suchej patelni):
1 łyżeczka nasion kuminu
1 łyżeczka nasion kolendry
2 łyżeczki czarnej gorczycy (lub żółtej)

PRZYPRAWY (pozostałe)
1 łyżeczka mielonego kuminu
1-2 czerwone papryczki chilli lub ½ łyżeczki płatków chili
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka czarnej soli kala namak (lub zwykłej soli)
Sól i pieprz do smaku

Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_7

PRZEPIS
Truskawki umyć pod bieżącą wodą, większe owoce przekroić na ćwiartki, mniejsze na połówki. Cebulę posiekać w piórka (lub w kostkę), imbir zetrzeć na tarce, czosnek przecisnąć przez praskę. Na suchej patelni z grubym dnem uprażyć nasiona kuminu, kolendry i gorczycy. Kiedy przyprawy zaczną pachnieć dołożyć wszystkie pozostałe składniki (oprócz octu balsamicznego). Wymieszać i smażyć na średnim ogniu przez około 1 do 1,5 godziny, aż mieszanina zgęstnieje. Pod koniec gotowania wlać ocet balsamiczny (wydłużyć czas gotowania, jeśli chutney będzie zbyt rzadki). Doprawić do smaku solą i pieprzem. Można również dodać więcej octu oraz cukru i zależnie od preferencji smakowych – mielonych przypraw.
Gorący chutney przełożyć do umytych i wyparzonych słoików i zapasteryzować. Najlepszy po około 2-3 tygodniach, można również jeść bezpośrednio po przygotowaniu.

PASTERYZACJA W PIEKARNIKU (Weck nie zaleca pasteryzacji w piekarniku)
Słoiki wstawić do piekarnika nagrzanego do 100-120 stopni (termoobieg) i pasteryzować 15-20 minut. Na blasze do pieczenia należy położyć kawałek materiału i zadbać o to, aby słoiki nie dotykały się. Wyjąć do ostudzenia.

PASTERYZACJA W WODZIE
Słoiki wstawić do podgrzanej wody i od momentu zagotowania pasteryzować (na małym ogniu) ok. 10 minut. Na dnie garnka należy położyć kawałek materiału i zadbać o to, aby słoiki nie dotykały się. Wyjąć do ostudzenia.

Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_10
Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_6
Chutney truskawkowy_Kuchnia_Joanny_3
0 Skomentuj
0

Możesz również chcieć zobaczyć...

Zostaw komentarz